Yürüme öncesi dönemde bebeklerin ayağının iç tarafındaki kavsi dolduran yağ yastığının daha henüz ezilmemiş olması ve cilaltı dokusunun kalın oluşu nedeniyle ayaklar düztaban görünümündedir. Ayağın iç yanındaki kavis görülmez. Yaşın artmasıyla birlikte 6 ila 8 yaşlarına doğru iç uzunlamasına kemerde belli bir artış görülür. Bu, ayakdaki bağların yaşın artmasıyla birlikde sertleşmesine bağlı, her çocukta görülen fizyolojik bir durumdur. Ayakdaki irili ufaklı birçok kemiği birbirine bağlayan ve dolaylı olarak ayak kemerlerini oluşturan bağların gevşek oluşması durumunda çocukta esnek tip dediğimiz düztabanlık görülür.

Ayağın iç tarafındaki kavsin yeterince oluşmaması ve ayakta düztaban görünümü ebeveynleri oldukça telaşlandıran bir durumdur. Bu nedenle esnek düztabanlık çocuk ortopedisi polikliniğini en çok meşgul eden rahatsızlıklardan biridir.

Düztaban olgularının yaklaşık % 80'i esnek tipdir.

Oluşum Nedenleri

  • kalıtsal özellikler (% 80 aile bireylerinden birinde rastlanır)
  • yaygın eklem gevşekliği
  • bağ gevşekliğinin görüldüğü sendromlar (Down sendromu vb.)

Genel Özellikler

Ayağın iç tarafı bütünüyle zeminle temas eder. Çocuğa parmakucu yürüyüşü yaptırıldığında, ya da muayene masası kenarına oturtulup ayakları aşağıya sarkıtıldığında ayak kavsinin oluştuğu, ancak düz bastırıldığında iç uzunlamasına kemerin düzleştiği görülür. Yere basar vaziyetteyken başparmak yukarı kaldırıldığında (dorsifleksiyon) düzleşmiş olan iç uzunlamasına kemerin düzeldiği görülür (Jack testi).

Arkadan bakıldığında topukda belirgin valgus konumu farkedilir. Genellikle Aşil tendonukısalmıştır. Rahatlıkla parmakucu yürüyüşü yapabilen çocuk topukları üzerinde yürümesi istenirse bunu güçlükle yapar.

Aşil tendonu kısalığı bulunmayan olgularda ağrı gibi yakınmalara pek  rastlanmaz. Aşil tendonu kısalığı bulunan ayaklarda yaşın artmasıyla birlikte iç uzunlamasına kemer üzerinde ağrı ortaya çıkabilir. Aşırı kullanmaya bağlı olan bu ağrılar düz olmayan zeminlerde uzun süreli yürüyüşler sonrası görülür ve baldır kaslarına yayılır. Çocuk annesinden ayaklarını ve bacaklarını ovuşturmasını ister.

Ayakkabılar yamulmaya, kısa sürede deforme olmaya başlar. Bazen ayağın iç tarafında nasır oluşumu gözlenir.

  parmakucu yürüyüşü 
yaptırıldığında ayak kavsinin oluştuğu, ancak düz
bastırıldığında iç 
uzunlamasına kemerin düzleştiği görülür

  yere basar durumdayken başparmak yukarı kaldırıldığında (dorsifleksiyon) düzleşmiş olan iç uzunlamasına kemerin düzeldiği görülür

Online Katalog

Ürünlerimize ait ürün katalogumuzu incelemek ister misiniz?

Katalogumuzu incelemek için tıklayınız.